Czytasz:
Wiata jak nowa

Wiata jak nowa

DOM I OTOCZENIE
Autor: Ulrich Wolf | dodano: 2013-06-21
Wiata jak nowa

Stara wiata garażowa miała już ponad 9 lat i było na niej widać upływ czasu – pokrywająca drewnianą konstrukcję farba łuszczyła się, dach był porośnięty mchem i w wielu miejscach uszkodzony, oświetlenie nie działało. Po renowacji nabrała blasku.

Na zbudowanej 9 lat temu wiacie garażowej coraz wyraźniej widać ślady zużycia: popękane drewno, łuszczącą się farbę, porośnięty mchem dziurawy dach z płyt PCW, zepsute oświetlenie. Najwyższy czas, by wiatę odnowić i nieco unowocześnić. Konstrukcja nośna pozostanie bez zmian, ponieważ drewniane elementy szkieletu i wsporniki słupów są w dobrym stanie. Poza tym forma i podział na część służącą do parkowania samochodu i część do przechowywania narzędzi ogrodowych bardzo nam odpowiadają. Skupimy się zatem na pomalowaniu konstrukcji, zamontowaniu nowego oświetlenia, wymianie dachu i nowej równej podłodze.

Drobne pęknięcia w drewnie nie są problemem z punktu widzenia statyki, a poza tym nie da się ich uniknąć. W przypadku wiaty lub altany ogrodowej próba wypełniania szczelin masą szpachlową nie ma sensu. Drewno stale pracuje, a masa szpachlowa nie jest wystarczająco elastyczna, więc po pewnym czasie zacznie się wykruszać. Dobrze, by pęknięcia np. po ulewie miały szansę wyschnąć, a krusząca się masa szpachlowa będzie ten proces utrudniać. Lepiej więc pęknięcie oczyścić z drzazg i zaimpregnować dużą ilością preparatu chroniącego drewno przed sinieniem i grzybami oraz pomalować farbą do drewna na zewnątrz.

Nowe powłoki malarskie najlepiej nałożyć na drewno przed montażem nowych płyt poszycia dachu – nie będzie trzeba ich oklejać dla ochrony przed rozbryzgami farby. Dach postanowiliśmy pokryć płytami dwukomorowymi ze szkła akrylowego (tzw. pleksiglas), które chronią przed promieniowaniem słonecznym. Aby móc zamówić przycięcie płyt bezpośrednio u dostawcy, trzeba znać dokładne wymiary poszycia. Samodzielne przycięcie płyt ze szkła akrylowego jest możliwe, ale wykonanie równego cięcia długości 6 m jest trudne i w warunkach przydomowego warsztatu rzadko uzyskuje się zadowalające rezultaty.

Przeczytaj także
Więcej w miesięczniku „Majster” nr 11/2012 » Gazetka Majster listopad 2012
Drukuj »
Jak oceniasz artykuł?
Ciekawy
0
Mo┼╝e by─ç
0
Śmieszny
0
Świetny
0
Wyj─ůtkowy
0
Zobacz komentarze (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Miesi─Öcznik dla majsterkowicz├│w, wydawany w Polsce od 1991 roku.

G┼é├│wne tematy: oryginalne projekty do samodzielnego wykonania, przyk┼éady praktycznych rozwi─ůza┼ä, pomys┼éy na napraw─Ö, odnawianie starych mebli lub sprz─Öt├│w, porady, sugestie specjalist├│w, testy narz─Ödzi i materia┼é├│w (elektronarz─Ödzia, narz─Ödzia r─Öczne, chemia budowlana), informacje rynkowe.

JEDYNY MAJSTER, KT├ôREMU MO┼╗ESZ ZAUFA─ć!

Do G├│ry