Czytasz:
Stylowa altana o konstrukcji szkieletowej

Stylowa altana o konstrukcji szkieletowej

stylowa altana
DOM I OTOCZENIE
dodano: 2013-06-27
Stylowa altana o konstrukcji szkieletowej

Takiego domku ogrodowego nie kupimy w żadnym markecie budowlanym. Altana według projektu „Majstra” to prawdziwe arcydzieło.

Samodzielne zaprojektowanie, opracowanie szczegółów i zbudowanie domu o tradycyjnej konstrukcji szkieletowej (ryglowej) z bardzo skomplikowanymi połączeniami ciesielskimi to nie zadanie dla laików. Dlatego o pomoc poprosiliśmy fachowców. Można się od nich wiele nauczyć.

Oczywiście konstrukcję altany można uprościć – równo przycięte słupy, belki i krokwie połączyć na wkręty spax lub zastosować metalowe łączniki montażowe. My postanowiliśmy jednak zbudować altanę według dawnych zasad i zmontować szkielet konstrukcyjny za pomocą drewnianych kołków. Przygotowany przez nas wstępny projekt altany przekazaliśmy firmie specjalizującej się w budowaniu domów ryglowych (np. Słowinex – www.reed.pl). Na jego podstawie opracowano szczegółowy projekt z wszystkimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i detalami (rodzajami połączeń ciesielskich). Następnie na automatycznej, komputerowo sterowanej linii ciesielskiej przygotowano materiał potrzebny do budowy altany, wycinając w belkach odpowiednie zamki, czopy, zaciosy itp. Wszystkie elementy dokładnie oznaczono i ponumerowano, tak by można je było łatwo zmontować na placu budowy. Wystarczyło dostarczone wraz zestawem kołki z drewna dębowego wbić w nawiercone otwory, by konstrukcja była prawie gotowa i bardzo stabilna.

Wywiercone otwory oraz kołki są wykonane tak, żeby w trakcie wbijania kołków łączone elementy były do siebie dociągane. Ponieważ ściany zewnętrzne planowaliśmy pokryć profilowanymi deskami, kołki wbijaliśmy nie tak, jak to się robi zazwyczaj, czyli od zewnątrz do wnętrza, ale z wnętrza na zewnątrz (wystające kwadratowe łby kołków nie będą przeszkadzać w dokładnym ułożeniu zewnętrznego szalunku). Po ustawieniu podstawowej konstrukcji, czyli szkieletu, rozpoczyna się prawdziwa praca dla majsterkowiczów, ponieważ trzeba zająć się poszyciem ścian i dachu oraz montażem okien i drzwi.

Przeczytaj także
Majster - majsterkowanie zrób to sam
Więcej w miesięczniku „Majster” nr 07/2013 »
Drukuj »
Jak oceniasz artykuł?
Ciekawy
0
Mo┼╝e by─ç
0
Śmieszny
0
Świetny
1
Wyj─ůtkowy
0
Zobacz komentarze (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Miesi─Öcznik dla majsterkowicz├│w, wydawany w Polsce od 1991 roku.

G┼é├│wne tematy: oryginalne projekty do samodzielnego wykonania, przyk┼éady praktycznych rozwi─ůza┼ä, pomys┼éy na napraw─Ö, odnawianie starych mebli lub sprz─Öt├│w, porady, sugestie specjalist├│w, testy narz─Ödzi i materia┼é├│w (elektronarz─Ödzia, narz─Ödzia r─Öczne, chemia budowlana), informacje rynkowe.

JEDYNY MAJSTER, KT├ôREMU MO┼╗ESZ ZAUFA─ć!

Do G├│ry