Rozwiązania do ogrzewania garażu zimą

Większość garaży wydaje się być intensywnie użytkowana w ciepłe dni, ale na zimę często przechodzi w stan hibernacji. Jednak nie ma powodu, aby opuszczać garaż tylko dlatego, że na zewnątrz jest zimno. Dzięki odpowiednim wyborom ogrzewania , Twój garaż stanie się przyjemny i wygodny w mgnieniu oka. Jeśli zimą chciałbyś spędzać więcej czasu na pracy w garażu, rozważ te rozwiązania grzewcze.

Najpierw izoluj

Jeśli będziesz często korzystać z garażu w sezonie grzewczym, Twoje koszty energii mogą z łatwością podwoić się lub potroić, jeśli garaż ma niewystarczającą izolację i uszczelnienia. Energia tracona przez przeciągi przez okna lub przekazywana przez nieizolowane ściany to energia, za którą płacisz, więc warto podjąć takie same wysiłki w garażu, jak w przypadku reszty domu. Według Departamentu Energii w większości przypadków wszelkie pieniądze wydane na dodanie izolacji zostaną opłacone w postaci oszczędności na kosztach energii w ciągu kilku lat. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

  • Okna: W garażu, który będzie ogrzewany zimą, upewnij się, że okna mają taką samą wartość izolacyjną, jak w domu. Najlepszym wyborem jest dwu- lub trzyszybowe szkło izolacyjne wypełnione gazem obojętnym.
  • Energooszczędna brama garażowa: Drzwi stalowe, aluminiowe lub z włókna szklanego z pianką poliuretanową w środku będą miały najlepsze wartości R (odporność na utratę energii). Na przykład pianka polistyrenowa o grubości 1 3/8 cala ma wartość R 6,5, w porównaniu do drzwi z gładkiego drewna, które zwykle mają wartość R od 4 do 5, ale drzwi z pianki poliuretanowej mają wartość R równie wysoką as 20. Większość ekspertów sugeruje, że garaż, który będzie ogrzewany, powinien mieć bramę górną o wartości R od 10 do 12, minimum.
  • Uszczelki na dole i po bokach drzwi: Przeciągi są głównym źródłem strat energii, więc upewnij się, że uszczelnienie na dole głównej bramy garażowe jest w dobrym stanie. Sprawdź również uszczelnienia na drzwiach i oknach przejścia.
  • Izoluj ściany zewnętrzne: Garaż, który będzie ogrzewany i używany zimą, zasługuje na taką samą izolację z włókna szklanego, jaka jest używana w twoim domu.
  • Rozważ wykończenie sufitu: Wiele garaży ma otwarte krokwie i kratownice nad głową. Zminimalizuj straty ciepła, izolując przestrzenie między krokwiami i wiązarami oraz wykańczając sufit płytą ścienną.

Podgrzewacze na paliwo ciekłe i gaz

Istnieje wiele ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo płynne, takie jak nafta, płynny propan lub gaz ziemny, których można ostrożnie używać w garażu. Istnieją dwa główne typy:

 

  • Wolnostojące grzejniki, które spalają naftę lub propan, są przenośne i niedrogie, ale nadają się tylko do ogrzewania małych pomieszczeń. Niewentylowane grzejniki na naftę i propan mogą podnieść temperaturę w małym garażu, zwłaszcza jeśli jest on ocieplony, ale jednocześnie uwalniają do powietrza tlenek węgla i wilgoć. Zachowaj szczególną ostrożność podczas korzystania z wolnostojącego podgrzewacza na paliwo ciekłe w zamkniętej przestrzeni — wielu ekspertów ds. bezpieczeństwa marszczy brwi.
  • Z drugiej strony, grzejniki z bezpośrednim wentylacją mogą być doskonałym wyborem do dostarczania ciepła do garażu, zwłaszcza jeśli Twój dom jest już podłączony do propanu lub gazu ziemnego, który napędza Twój piec, piec lub kominek gazowy. Nagrzewnice garażowe z wentylacją bezpośrednią wymieniają powietrze do spalania i spaliny przez rurę w ścianie, eliminując w ten sposób zagrożenie tlenkiem węgla. Jeśli planujesz często korzystać z grzejnika, poszukaj modelu o maksymalnej wydajności. Dostawcy nagrzewnic z bezpośrednim odpowietrzeniem dostarczają instrukcje samodzielnego montażu urządzenia, ale nawet jeśli czujesz się na siłach, najlepiej zlecić montaż linii gazowej profesjonalistom. Grzejniki z nawiewem bezpośrednim są prawdopodobnie najlepszym wyborem do garażu w zimnym klimacie, który musi być często ogrzewany lub utrzymywany w stałej temperaturze powyżej zera.

Piece na drewno

W pewnych okolicznościach piec na drewno może być doskonałym wyborem do ogrzewania garażu – zwłaszcza jeśli dysponujesz stałym, niedrogim zapasem drewna na opał. Korzystanie z pieca na drewno wiąże się jednak z pewnymi zastrzeżeniami.

Musisz mieć miejsce na bezpieczną instalację, z zachowaniem odpowiednich odstępów między piecem a wszelkimi materiałami palnymi. A wszystkie piece na drewno muszą być podłączone do odpowiednich kominów. Piec na drewno rozgrzewa się dość długo i będzie wytwarzał ciepło jeszcze długo po tym, jak przestaniesz podawać mu paliwo, więc nie jest to dobra opcja w przypadku krótkich, szybkich potrzeb grzewczych. Piec na drewno może być jednak idealny do całodziennych projektów w garażu. Stolarz mający pod ręką dużo złomu może uznać piec na drewno za idealne rozwiązanie.

Grzejniki elektryczne

Grzejniki elektryczne , które nadają się do ogrzewania garażu, występują w wielu formach, od małych przenośnych grzejników 120-woltowych, przez 240-woltowe promienniki sufitowe, po stałe grzejniki przypodłogowe. Główną zaletą grzejników elektrycznych jest wygoda. Grzejniki elektryczne są ciche, czyste i dyskretne; nie wymagają podłączenia do pieca lub kotła; i nie wymagają kominów ani rur wentylacyjnych.

 

Grzejniki elektryczne są generalnie niedrogie w zakupie i instalacji, ale mogą być dość drogie w ciągłej eksploatacji, zwłaszcza w bardzo zimnym klimacie. W zimnym klimacie najlepszym rozwiązaniem może być pełna izolacja i zabezpieczenie garażu przed czynnikami atmosferycznymi, jeśli chcesz często ogrzewać garaż ogrzewaniem elektrycznym. Grzejniki elektryczne są idealne w bardziej umiarkowanym klimacie, gdzie temperatury poniżej zera są rzadkie.

 

Elektryczne ogrzewacze pomieszczeń występują w trzech głównych typach:

 

Grzejniki konwekcyjne

Grzejniki konwekcyjne to klasyczne grzejniki, które ogrzewają powietrze w pomieszczeniu i cyrkulują je dzięki naturalnemu działaniu prądów konwekcyjnych, które powodują unoszenie się ciepłego powietrza i jego opadanie. Istnieje wiele rodzajów grzejników konwekcyjnych, od elektrycznych grzejników przypodłogowych po przenośne grzejniki wtykowe wypełnione olejem. Są stosunkowo bezpiecznymi grzejnikami w użyciu, zwłaszcza gdy są wyposażone w funkcję automatycznego wyłączania, która uruchamia się, gdy grzejnik się przewróci. Grzejniki ceramiczne należą do kategorii grzejników konwekcyjnych.

 

Grzejniki promiennikowe

Promienniki ogrzewają znajdujące się w ich pobliżu obiekty, w tym ludzi, ale nie ogrzewają specjalnie powietrza. Jest to dobry wybór, jeśli chcesz szybko uzyskać ciepło, ale są one nieco ryzykowne, ponieważ mogą palić ludzi lub zwierzęta i stanowią zagrożenie pożarowe, jeśli są obsługiwane zbyt blisko materiałów łatwopalnych.

 

Grzejniki wielofunkcyjne

Grzejniki wielofunkcyjne łączą zalety grzejników promiennikowych i konwekcyjnych, wykorzystując wentylator do rozprowadzania ciepła wytwarzanego przez wężownice promiennikowe.

 

Centralne rozszerzenie HVAC

Możliwe jest również rozszerzenie systemu, dzięki któremu centralny piec i klimatyzator  ogrzewają i schładzają resztę domu, dodając przewody do garażu, który jest dołączony do domu. Może to jednak radykalnie zmienić obciążenie systemu HVAC, więc najlepiej jest, aby profesjonalista ocenił sytuację i przeprowadził dodatkowe kanały, jeśli zdecydujesz się na tę trasę. Jeśli Twój piec jest w stanie obsłużyć garaż, może to być najskuteczniejsze długoterminowe rozwiązanie Twojego problemu z ogrzewaniem. Upewnij się jednak, że podjęto wszelkie środki, aby zaizolować i zabezpieczyć garaż przed warunkami atmosferycznymi.